wtorek, 31 grudnia 2013

Tartaletki

Sposób poddania kruchego ciasta z kajmakiem posypanym migdałami podpatrzyłam u koleżanki na pewnym przyjęciu ponad 2 lata temu. Pamiętam, że ukradkiem wzięłam kilka kawałków tarty do domu. I jeszcze tego samego wieczoru, w drodze spałaszowałam zabrane przeze mnie ciasto. Przymierzałam się do upieczenia tej tarty od bardzo dawna, i w końcu się udało! Jednak zamiast tarty, mamy jej dzieci, czyli tartaletki. Kruchutkie, puszyste ciasto przypominające to francuskie, ze słodkim nadzieniem i migdałami, to naprawdę uczta dla podniebienia, ale przede wszystkim dla oka. Owszem, mogę kupić w sklepie puste babeczki, dodać do nich nadzienie, ale czy nie warto poświęcić chwili na zrobienie ich samemu? Delikatne, odpowiednio słodkie, z wybranymi przez nas samych dodatkami smakowymi. Pyszności...

Ważna uwaga: w przypadku kruchych ciast, najważniejszą zasadą jest szybkie postępowanie z ciastem.  Zbyt długie mieszanie, trzymanie w cieple, ciepłe dłonie niszczą pożądaną przez nas strukturę ciasta. Przed przystąpieniem do pieczenia, można kilka minut moczyć ręce w misce napełnionej lodowatą wodą lub chwilę trzymać pod bieżącą zimną wodą.

Ponieważ dziś jest ostatni dzień roku kalendarzowego, życzę Wam drodzy czytelnicy szczęśliwego nowego roku, a przynajmniej lepszego niż ten poprzedni.  Pakuję tartaletki, sałatkę i w drogę.

Przepis na kruche ciasto (6-7 tartaletek):
(Jamie Oliver)
  • 250 g mąki (najlepiej krupczatki, może być tortowa)
  • 50 g cukru pudru
  • 125 g masła posiekanego w kostki
  • odrobina soku z cytryny lub limonki + 1/2 łyżeczki startej skórki z jednego lub drugiego
  • 1 duże jajko
  • 2 łyżeczki zimnej (!) wody lub mleka 
Przesiać mąkę i cukier puder. Dodaj masło i wymieszaj przez pocieranie masła kciukiem o dłonie, aż uzyskamy konsystencję musli. W tym momencie możemy dodać nasze ulubione składniki- sok z cytryny (lub limonki), skórkę z cytryny (lub limonki), drobinki wanilii (lub cukier waniliowy), gałkę muszkatołową, cynamon, szczyptę kakao.

Dodaj jajko i mleko (lub wodę). Wymieszaj dłońmi aż do uzyskania ciasta (jak na stronie internetowej). Delikatnie oprószone mąką ciasto zawiń w folię spożywczą i odstaw do lodówki przynajmniej na 30 minut. W przypadku, gdy nie wszystkie babeczki zmieszczą się w piecu (tak było u mnie), przechowaj je w lodówce. Nasmarowane masłem tartaletki należy piec 15-20 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Przed pieczeniem kilka razy nakłuj ciasto widelcem lub obciąż go suchymi ziarnami fasoli na papierze do pieczenia.

Po ostudzeniu napełnij kajmakiem (przy wykorzystaniu rękawa kuchennego lub nie) i oprósz płatkami migdałów.


Clubfeet- Heartbreak feat. Chela
http://www.youtube.com/watch?v=AKnqiknaYcY

2 komentarze:

  1. nabrałam na nie ochoty ;) jako, że kruche ciasto to jedyne, które wychodzi w moim piekarniku już wiem co będzie dzisiaj na deser!

    OdpowiedzUsuń
  2. w moim chyba też , o czym świadczy jedna i ostatnia próba zrobienia Sachera:):)

    OdpowiedzUsuń