sobota, 25 stycznia 2014

Pierogi z batatami i ricottą polane sosem maślanym z szałwią

Zasmakowałam się w tych eksperymentach kuchennych. Sama tworzę przepisy, których nie mogę znaleźć w Internecie, lub zastępuję je takimi smakami, które mi samej odpowiadają. Na przykład znalazłam przepis, gdzie do sera z batatami dodaje się brązowy cukier. Zgadzam się w zupełności, że taki cukier pasuje do batatów, ale nigdy w parze z ricottą- która jest przecież słodkim białym serem. Do sera maślanego dodałam suszony tymianek zamiast szałwii z konieczności i lenistwa. Nie chciało mi się jechać do sklepu na -20 stopniowym mrozie TYLKO po to, aby zakupić suszoną szałwię, chociaż w głębi duszy wiem, że TYLKO ona pasuję do tych pierogów z sosem maślanym. Niestety zabrakło pełni smaku w sosie, ale nic nie poradzę. Następnym razem będę wiedzieć lepiej.

W menu Vapiano można kupić ravioli z poniższym nadzieniem i sosem. Zależało mi na dodaniu jakiegoś polskiego akcentu do tego dania, i wyszła z tego luźna wariacja pierogów ruskich. Bataty niestety nie każdemu smakują. Te ziemniaki ze swoją słodyczą nie podbiją co prawda kubków smakowych każdego, ale dla tych co je kochają, będą pyszną strawą dla ciała i duszy.

Przepis:

Farsz:
(przepis własny, inspirowany tym z Vapiano)- na 10 pierogów
1 batat
3 łyżki sera ricotta
szczypta chilli
szczypta cynamonu
szczypta oregano
sól
pieprz

Ugotować bataty w osolonej wodzie (ok. 10 minut). Przełożyć na sito, a następnie rozgnieść jak na puree ziemniaczane. Odstawić do ostygnięcia. Połączyć z ricotta, doprawić do smaku. Można dodać więcej niż szczyptę poszczególnych przypraw w zależności od upodobań. Nie przesadzać z cynamonem- jest bardzo wyczuwalny!

Ciasto na pierogi:
(Ewa Wachowicz, Ewa gotuje)- na 20 pierogów/ja zrobiłam z połowy porcji
400 g mąki
1 jajko
250 ml gorącej wody (ale nie wrzącej)-przypadek G.

Na stolnicy usypać kopczyk z mąki, odrobinę zotawić na boku (przyda się podczas wałkowania). Zrobić dołek, do dołka wlać gorącą wodę i delikatnie wymieszać nożem-zagarniając mąkę do środka (zaparzanie ciasta). Gdy mąka z wodą zamieni się w na stolnicy w "klajster" zrobić w nim dołek, do dołka wsypać odrobinę mąki i wybić jajko. Wszystko wymieszać nożem i wyrobić dłońmi-ciasto powinno być wolne, bo wtedy dobrze się klei, a po ugotowaniu będzie miękkie. Wyrobione ciasto rozwałkować na grubość ok. 0,5 cm. Szklanką lub specjalnym pierścieniem wykroić krążki (można też wyciąć nożem paski o szerokości 7-8 cm i zrobić z nich zgrabne kwadraty), na środek każdego umieścić trochę farszu, po czym skleić brzegi pieroga. Jeżeli ciasto słabo się klei, brzegi rozsmarować wodą  Porządnie sklejone ugotować w osolonym wrzątku, a gdy wypłyną, odczekać jeszcze 2-3 minuty i przełożyć na chwilkę do zimnej wody, a następnie odcedzić na sicie. Po odcedzeniu polać sosem maślanym.

Sos maślany:
50 g masła
suszona szałwia (ewentualnie suszony tymianek)
sól
pieprz

Rozpuścić w rondelku masło, dodać przyprawy. Po rozpuszczeniu szybko zdjąć z ognia, zależy nam na jasnej, złocistej barwie masła i jego kremowej konsystencji.



Dawid Podsiadło- Trójkąty i Kwadraty 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz